TEST: Salomon Quest 4 GTX
Cuprins
|
Introducere
Când mă pregăteam pentru călătoria mea în natura sălbatică a Groenlandei, cea mai importantă parte a echipamentului erau, fără îndoială, bocancii. M-am gândit mult timp care ar fi cei mai potriviți pentru un mediu atât de specific, cum este cel din Groenlanda la sfârșitul verii. La început, plănuiam să iau bocanci de munte, mai târziu – pantofi de trail running. După ce am citit nenumărate postări și recenzii, am ales modelul Quest 4 GTX de la Salomon. I-am ales din trei motive. Sunt comozi, nu atât de rigizi ca bocancii clasici. În același timp, sunt suficient de înalți pentru a face față mlaștinilor din Groenlanda și au o membrană Gore-Tex, care în Groenlanda este pusă serios la încercare. Înainte de plecare, bineînțeles, i-am impregnat temeinic.
Caracteristici
Produs: | |
Greutate: | 1,31 kg |
Talpă intermediară: | spumă EVA |
Talpă: | Contagrip |
Strat superior: | pile de de năbuc |
Membrană : | Gore-Tex |
|
Procesul de testare
Traseul Arctic Circle are în total 170 km. În timpul drumeției veți experimenta absolut totul – de la poteci turistice clasice, câmpuri de gheață și zăpadă, plaje nisipoase, vegetație deasă, treceri prin apă, până la mlaștini, care formează probabil jumătate din tot traseul. În Groenlanda există permafrost – adică un strat de sol permanent înghețat. Acest strat împiedică apa să pătrundă mai adânc în pământ, astfel încât rămâne la suprafață, ceea ce duce la formarea mlaștinilor de care vă veți „bucura” în fiecare zi. Parcurgerea unui kilometru în aceste condiții poate dura chiar și o oră.
Am avut bocancii în picioare în fiecare zi, de dimineață până seara. Am parcurs întregul traseu în 7 zile. Eu am fost singurul căruia nu i-au pătruns niciodată apa în bocanci – și asta deși, de multe ori, am renunțat să mai ocolesc mlaștinile și am trecut direct prin ele. De multe ori m-a surprins că bocancii au rămas uscați și, de fapt, tot timpul am așteptat momentul în care vor începe să se ude. Nu s-a întâmplat! Celor trei prieteni ai mei, bocancii le-au cedat, mai devreme sau mai târziu, și au lăsat apa să intre. Bocancii mei i-am completat cu niște parazăpezi impermeabile, care cu siguranță au ajutat.
Modelul Quest 4 GTX este foarte confortabil, iar mersul în acești bocanci este plăcut. Au fost zile în care am parcurs 35 km, iar picioarele au rămas fără leziuni sau orice fel de durere. Mie personal mi s-au potrivit perfect, deși nu făcusem nici măcar un pas cu ei înainte de această drumeție. A fost, deci, un mic risc.
Singura problemă mi-am provocat-o singur – chiar din prima zi mi-am strâns șireturile prea tare, ceea ce mi-a cauzat durere în zona gleznei. În zilele următoare a trebuit să slăbesc considerabil un bocanc, pentru a reduce presiunea pe acea zonă. Cu toate acestea, piciorul a rămas bine fixat în bocanc, iar pașii mei au fost siguri și stabili.
Talpa acestor bocanci nu este Vibram, ci sistemul Contagrip. Pe parcursul drumeției nu am ajuns practic în teren unde aș fi putut să o testez mai intens. Totuși, am mers pe câmpuri de zăpadă și pe gheață, iar acolo talpa a avut o aderență bună. Nu am alunecat și nu am căzut. Am multă experiență cu Salomon și cu talpa lor Contagrip și o apreciez foarte pozitiv.
Specificații tehnice
Pantofii sunt fabricați din piele năbuc, cu talpă Contagrip și membrană Gore-Tex. Sunt ușori, flexibili și se așază bine pe picior. De jur împrejur au o protecție din cauciuc care apără încălțămintea de deteriorare.
În interior se află o branț Ortholite, care amortizează șocurile, elimină umezeala și previne apariția mucegaiului și a mirosurilor neplăcute. Tehnologia Sensifit înconjoară piciorul de la talpă până la șireturi, oferind o stabilitate mai bună în mișcare. Producătorul oferă acest model în mai multe variante de culoari.
Evaluare:
+
|
-
|
Concluzii
Sunt foarte mulțumit că am ales exact aceste ghete pentru călătoria în Groenlanda. Nu a pătruns apă, au fost confortabile și nu am avut leziuni. De asemenea, au oferit suficientă stabilitate chiar și în teren dificil, cu un rucsac de 20 kg în spate.
Aș recomanda aceste ghete pentru drumeții de toamnă și iarnă în teren umed, precum și pentru trasee lungi în condiții dificile. De asemenea, recomand să fie probate în magazin înainte de achiziție – de obicei port mărimea 43, dar la aceste ghete am ales mărimea 44.
Link-uri utile
Autor: Marcel Fronko
Resurse: arhiva autorului